Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
PrijemPrijem  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  
POSETTE NAŠ FORUM - French cars Serbia

 

 ABS, da ili ne?

Ići dole 
+10
pavle
Pepe le tvor
bokinbg
Секси Глиста
StraleBg
bugarin
YUgisa
ske
ice_men
16_Valve_
14 posters
AutorPoruka
16_Valve_

16_Valve_


Broj poruka : 1895
Datum upisa : 26.06.2010
Godina : 32
Lokacija : Zrenjanin

ABS, da ili ne? Empty
PočaljiNaslov: ABS, da ili ne?   ABS, da ili ne? Icon_minitimeUto 6 Jul - 1:19:49

ABS - Anti-lock Braking System, je u prevodu sistem protiv blokiranja odnosno proklizavanja tockova prilikom kocenja. Postoje mnoge diskusije na temu da li je ABS stvarno korisna stvar ili samo stvara laznu sliku sigurnosti kod kocenja pa me zanima vase misljenje?
Nazad na vrh Ići dole
16_Valve_

16_Valve_


Broj poruka : 1895
Datum upisa : 26.06.2010
Godina : 32
Lokacija : Zrenjanin

ABS, da ili ne? Empty
PočaljiNaslov: Re: ABS, da ili ne?   ABS, da ili ne? Icon_minitimeUto 6 Jul - 1:31:31

Moje misljenje je da je ABS veoma korisna stvar jer sam se licno uverio u to par puta po klizavom, mokrom putu pa i po savrseno suvom putu. Najveca prednost je sto prilikom naglog kocenja automobil ostaje potpuno upravljiv, ne ide sam gde on hoce sto se kod naglog pritiska na papucicu kocnice kod automobila koji nema ABS moze dogoditi. Mnogi kazu da ce iskusan vozac pre stati sa automobilom koji nema abs nego sa onim koji ga ima. To mozda moze biti slucaj u savrsenim vremenskim uslovima za voznju i pod uslovom da vozac to kocenje spremno doceka jer kod naglih kocenja koja se dese da bi se izbegla neocekivana prepreka na putu uglavnom prosecan vozac nema vremena da dozira pritisak na pedalu kocnice nego refleksno legne na nju.
Nazad na vrh Ići dole
16_Valve_

16_Valve_


Broj poruka : 1895
Datum upisa : 26.06.2010
Godina : 32
Lokacija : Zrenjanin

ABS, da ili ne? Empty
PočaljiNaslov: Re: ABS, da ili ne?   ABS, da ili ne? Icon_minitimeUto 6 Jul - 1:35:29



Nazad na vrh Ići dole
ice_men

ice_men


Broj poruka : 1552
Datum upisa : 03.07.2010
Godina : 36
Lokacija : Beograd

ABS, da ili ne? Empty
PočaljiNaslov: Re: ABS, da ili ne?   ABS, da ili ne? Icon_minitimeNed 1 Avg - 16:21:02

ABS naravno i to obavezno...
Nazad na vrh Ići dole
http://www.autonostalgija.com
ske

ske


Broj poruka : 589
Datum upisa : 22.06.2010
Lokacija : https://www.youtube.com/watch?v=0-FT35IgB8c

ABS, da ili ne? Empty
PočaljiNaslov: Re: ABS, da ili ne?   ABS, da ili ne? Icon_minitimeNed 1 Avg - 19:23:07

ma brate mislim da je uopse glupo o tome raspravljati, pa ko zna koliko para se ulaze u razvoj istog a mi sad kao to je bzv
Nazad na vrh Ići dole
YUgisa

YUgisa


Broj poruka : 148
Datum upisa : 27.07.2010
Godina : 34
Lokacija : Subotica

ABS, da ili ne? Empty
PočaljiNaslov: Re: ABS, da ili ne?   ABS, da ili ne? Icon_minitimeNed 1 Avg - 20:24:13

Svakako da ne, protiv sam bilo kakvih elektrosnkih pomagala u voznji... Kocnica je poslednja stvar koja se koristi u izbegavanju "problema" koji vas se nadje na putu... Imao sam priliku da vozim auto sa ABSom i pokazao je svoju totalnu nesavrsenost u jednom banalnom primeru...
Nazad na vrh Ići dole
http://zafc.bigforumpro.com/
ske

ske


Broj poruka : 589
Datum upisa : 22.06.2010
Lokacija : https://www.youtube.com/watch?v=0-FT35IgB8c

ABS, da ili ne? Empty
PočaljiNaslov: Re: ABS, da ili ne?   ABS, da ili ne? Icon_minitimeNed 1 Avg - 20:25:38

sta , kocio si na pesackom?
Nazad na vrh Ići dole
YUgisa

YUgisa


Broj poruka : 148
Datum upisa : 27.07.2010
Godina : 34
Lokacija : Subotica

ABS, da ili ne? Empty
PočaljiNaslov: Re: ABS, da ili ne?   ABS, da ili ne? Icon_minitimePon 2 Avg - 19:20:32

Ne, nego sam po suvom kocio na kraju betona i prelazio na deonicu asfaltom prevucenu i to je bilo katastrofa, auto se neopisivao otimao...
Nazad na vrh Ići dole
http://zafc.bigforumpro.com/
bugarin

bugarin


Broj poruka : 103
Datum upisa : 20.06.2010

ABS, da ili ne? Empty
PočaljiNaslov: Re: ABS, da ili ne?   ABS, da ili ne? Icon_minitimeUto 3 Avg - 6:50:59

Moje licno misljenje je da je ABS dobar ali da ima i losih strana.
Prvo mi se ne svidja kako reaguje po snegu a nakon toga i ovo sto YUgisa pominje.
Postoji nesto sto je meni vise puta koristilo i znacilo puno vise od ABS-a a to je podrska naglom kocenju ili tzv RUF sistem(ovo je skracenica za PSA).
Nazad na vrh Ići dole
StraleBg

StraleBg


Broj poruka : 118
Datum upisa : 05.08.2010
Lokacija : Zvezdara

ABS, da ili ne? Empty
PočaljiNaslov: Re: ABS, da ili ne?   ABS, da ili ne? Icon_minitimeNed 8 Avg - 3:13:44

Abs naravno, zadrzavas putanju na klizavom pomocu njega. xD
Nazad na vrh Ići dole
Секси Глиста

Секси Глиста


Broj poruka : 1057
Datum upisa : 11.07.2010
Godina : 33
Lokacija : Zrenjanin

ABS, da ili ne? Empty
PočaljiNaslov: Re: ABS, da ili ne?   ABS, da ili ne? Icon_minitimePon 6 Sep - 0:08:52

Naravno da,da [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
bokinbg

bokinbg


Broj poruka : 57
Datum upisa : 24.08.2010
Godina : 34
Lokacija : Novi Beograd [Blokovi]

ABS, da ili ne? Empty
PočaljiNaslov: Re: ABS, da ili ne?   ABS, da ili ne? Icon_minitimeUto 7 Sep - 8:31:06

U par navrata me je izjebao ko vola, a u par navrata pomogao, tako da nemam pojma. Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
http://www.zfc.org
Pepe le tvor

Pepe le tvor


Broj poruka : 601
Datum upisa : 21.06.2010
Godina : 58

ABS, da ili ne? Empty
PočaljiNaslov: Re: ABS, da ili ne?   ABS, da ili ne? Icon_minitimeUto 7 Sep - 12:21:24

To su najbolje rešili u starim modelima Audia (80 quatro, recimo). Postojao je prekidač sa ABS i ja sam ga kad nema kiše redovno isključivao. A ovaj RUF, što pomenu Bugi, sam ja tek nedavno provalio kad mi je klinac trčeći za loptom izleteo na put. Fora je da kad normalno stiskaš pedalu on dozira kočenje, a kako je lupiš odozgo, onako u frci, ona odmah ode do kraja i počne da koči svom snagom. Ja sam u prvi mah mislio da mi se nešto pokvarilo. Onda sam isprobavao i provalio da je to neka pomoć u kočenju.
Nazad na vrh Ići dole
pavle

pavle


Broj poruka : 58
Datum upisa : 02.12.2011
Godina : 48

ABS, da ili ne? Empty
PočaljiNaslov: Re: ABS, da ili ne?   ABS, da ili ne? Icon_minitimeNed 4 Dec - 20:23:53

ABS vazda, bez njega mrka kapa...
Nazad na vrh Ići dole
Sinisa 309 GTI

Sinisa 309 GTI


Broj poruka : 591
Datum upisa : 20.06.2010
Lokacija : Beograd

ABS, da ili ne? Empty
PočaljiNaslov: Re: ABS, da ili ne?   ABS, da ili ne? Icon_minitimeNed 4 Dec - 20:39:53

Ne postoji RUF sistem... ABS, da ili ne? 393587
Nazad na vrh Ići dole
Ryan

Ryan


Broj poruka : 1935
Datum upisa : 17.06.2010
Godina : 53
Lokacija : Beograd

ABS, da ili ne? Empty
PočaljiNaslov: Re: ABS, da ili ne?   ABS, da ili ne? Icon_minitimeNed 4 Dec - 20:40:26

ABS je fenomenalna stvar i ako postoje oprečna mišljenja..Priča da ima veći trag kočenja nego bez ABS-a po meni nije realna za naše uslove. Sva testiranja rade se sa nekim novim pneumaticima a mi svi vozimo gume stare 4-5 godina. Sa starim gumama trag kočenja bez abs-a je ogroman. Od kako vozim ovaj 306 sa ABS-om preporodio sam se.Da ne pričam o tome koliko je dobara za upravljivost u kritičnim situacijama.Takođe i na snegu je nenadjebiv..
Nazad na vrh Ići dole
http://www.autodelovi-simcar.com
Pepe le tvor

Pepe le tvor


Broj poruka : 601
Datum upisa : 21.06.2010
Godina : 58

ABS, da ili ne? Empty
PočaljiNaslov: Re: ABS, da ili ne?   ABS, da ili ne? Icon_minitimeNed 4 Dec - 20:54:03

Sinisa 309 GTI ::
Ne postoji RUF sistem... ABS, da ili ne? 393587

Ja mislim da se to zove brake asistent, ili tako nešto, ali Tuta Bugarin kaže da se u PS zove RUF.
Nazad na vrh Ići dole
Sinisa 309 GTI

Sinisa 309 GTI


Broj poruka : 591
Datum upisa : 20.06.2010
Lokacija : Beograd

ABS, da ili ne? Empty
PočaljiNaslov: Re: ABS, da ili ne?   ABS, da ili ne? Icon_minitimeNed 4 Dec - 20:58:21

To radi u sklopu ABS-a ,raspodeljuje silu po tockovima,nikakva nauka
Nazad na vrh Ići dole
Pepe le tvor

Pepe le tvor


Broj poruka : 601
Datum upisa : 21.06.2010
Godina : 58

ABS, da ili ne? Empty
PočaljiNaslov: Re: ABS, da ili ne?   ABS, da ili ne? Icon_minitimeNed 4 Dec - 21:13:37

Ne, on je mislio na sistem koji pomaže kod 'paničnih' kočenja. Dakle, kad normalno kočiš pedala lagano 'propada' koliko joj ti dodaješ pritisak, a kada je odjednom lupiš odozgo ispod noge u momentu osetiš kako je pedala jako meka i samo odjednom koči svom snagom. Ja nisam znao da to imam na autu i u trenutku sam utrnuo kad mi je neki klinac istrčao ispred kola. Rekoh 'ode kočnica'. Posle sam čitao ono uputstvo, proverio još par puta i skontao da je to taj...bem li ga kako mu je skraćenica, zaboravio sam a mrzi me da tražim. Fora mu je da ti ubrza hod pedale i dovede do maksimalne snage kočenja.
Nazad na vrh Ići dole
Sinisa 309 GTI

Sinisa 309 GTI


Broj poruka : 591
Datum upisa : 20.06.2010
Lokacija : Beograd

ABS, da ili ne? Empty
PočaljiNaslov: Re: ABS, da ili ne?   ABS, da ili ne? Icon_minitimeNed 4 Dec - 22:08:23

to je ABS
Nazad na vrh Ići dole
veterinar

veterinar


Broj poruka : 67
Datum upisa : 25.11.2011

ABS, da ili ne? Empty
PočaljiNaslov: Re: ABS, da ili ne?   ABS, da ili ne? Icon_minitimeNed 4 Dec - 22:14:12

Asistencija kocenja bese EBA ili tako nesto, ali moguce da ima drugi naziv zavisno od proizvodjaca. Ne postoji idealan sistem. ABS svakako doprinosi skracenju zaustavnog puta na ledu, pomaze da se zadrzi zeljena putanja vozila, ali moze odmoci na snegu, pesku... Jbmlg, vise kriticnih situacija cu svakako imati na ledu, nego na dinama.
Nazad na vrh Ići dole
Sinisa 309 GTI

Sinisa 309 GTI


Broj poruka : 591
Datum upisa : 20.06.2010
Lokacija : Beograd

ABS, da ili ne? Empty
PočaljiNaslov: Re: ABS, da ili ne?   ABS, da ili ne? Icon_minitimeNed 4 Dec - 23:57:16

Cek da pojasnim malo... ABS sistem se sastoji od senzora na tockovima,procesora i hidraulicne pumpe(u jednom su kucistu) koja kontrolise kocenje na osnovu informacija koje dobija sa senzora i pedale kocnice preko prekidaca stop svetla. Preko istog tog procesora i pumpe rade i ESP i ASR i EDB i sve ostalo sto ima fensi skracenicu. Neki auti imaju samo ABS koji ima osnovnu funkciju,tj da ne da tocku da blokira i to je cela nauka,to su starije verzije.

Npr Audi A6 2009 godiste koristi ABS da bi ussporavao auto kad je na tempomatu a naidje na sporiji auto,a A8 novi ga uz pomoc 1001 senzora koristi za samostalnu voznju po guzvama kreni-stani. Moje licno misljenje je da je ABS odlican sistem,pogotovo za losije vozace.
Nazad na vrh Ići dole
veterinar

veterinar


Broj poruka : 67
Datum upisa : 25.11.2011

ABS, da ili ne? Empty
PočaljiNaslov: Re: ABS, da ili ne?   ABS, da ili ne? Icon_minitimePon 5 Dec - 0:06:16

Pepe le tvor ::
Fora je da kad normalno stiskaš pedalu on dozira kočenje, a kako je lupiš odozgo, onako u frci, ona odmah ode do kraja i počne da koči svom snagom. Ja sam u prvi mah mislio da mi se nešto pokvarilo. Onda sam isprobavao i provalio da je to neka pomoć u kočenju.

[You must be registered and logged in to see this link.]

ABS je jedno. Asistencija kocenja prepoznaje hitnost po reakciji vozaca u odnosu na samu pedalu i dodatno dozira kocenje cineci ga jacim.
Nazad na vrh Ići dole
COMPACT

COMPACT


Broj poruka : 1549
Datum upisa : 21.06.2010
Godina : 110
Lokacija : Beograd

ABS, da ili ne? Empty
PočaljiNaslov: Re: ABS, da ili ne?   ABS, da ili ne? Icon_minitimePon 5 Dec - 2:50:21

zna ovaj nas Sica nesto , nije glup toliko koliko izgleda
Nazad na vrh Ići dole
http://www.dizna.net
ske

ske


Broj poruka : 589
Datum upisa : 22.06.2010
Lokacija : https://www.youtube.com/watch?v=0-FT35IgB8c

ABS, da ili ne? Empty
PočaljiNaslov: Re: ABS, da ili ne?   ABS, da ili ne? Icon_minitimePon 5 Dec - 7:13:49

ma gde zna, lupa ko maksim po diviziji ABS, da ili ne? 503919
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





ABS, da ili ne? Empty
PočaljiNaslov: Re: ABS, da ili ne?   ABS, da ili ne? Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
ABS, da ili ne?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: Forum automobila :: Servis i oprema-
Skoči na: